Slavíme 3. výročí Pure rituals. Objevte kvalitu naších lipozomálních produktů – vstřebatelnost až 90%. Sleva 20% na vše.

Co je kalorický deficit a jak ovlivňuje hubnutí?

Získat vysněnou postavu nemusí být jednoduché. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje klíč, který vám pomůže odemknout tajemství úspěšného hubnutí? O kalorickém deficitu už většina lidí někdy slyšela, ale málokdo ho dokonale chápe. V našem článku vám prozradíme, co je kalorický deficit, a ukážeme vám, jak ho správně použít k dosažení vašich cílů v oblasti tělesné hmotnosti. Získáte nejen znalosti o tom, co znamená kalorický deficit, ale také tipy a triky, jak ho dosáhnout bezpečně a efektivně. Takže pojďme společně začít cestu ke zdravějšímu a štíhlejšímu já!

mereni-bricha

Obsah

Co je kalorický deficit?

Hubnutí není žádným lehkým úkolem. Pro mnohé znamená zásadní změnu životního stylu, změnu stravovacích návyků a pravidelnou fyzickou aktivitu. Na první pohled se zdá, že stačí jíst méně a více cvičit, a hned uvidíte, jak váha klesá dolů. Realita však bývá často složitější. Jedním z klíčových konceptů, které hrají v hubnutí roli, je kalorický deficit.

Ale co přesně je kalorický deficit? Proč je tak důležitý při snaze o redukci tělesné hmotnosti? A jak ho dosáhnout tak, aby to bylo efektivní a udržitelné? To jsou otázky, na které se dnes podíváme. 

Kalorický deficit je základním principem za úspěchem v hubnutí. Je to situace, kdy vaše tělo spotřebovává více energie, než kolik mu dodáváte potravou a pitím. To v praxi znamená, že klesáte na hmotnosti, protože vaše tělo musí čerpat energii z rezerv uložených ve formě tuků. [1]

vazeni

Ideální kalorický deficit se odvíjí od bazálního metabolismu (BMR), což je množství energie, kterou vaše tělo potřebuje k udržení základních funkcí, jako je dýchání a trávení. BMR se liší mezi jednotlivými lidmi a může být ovlivněn věkem, pohlavím, hmotností a genetikou. Maximální kalorický deficit, který by měl být udržován, by neměl překročit 20 % pod BMR, aby se minimalizovala ztráta svalové hmoty a udržel se zdravý metabolismus. Optimální kalorický deficit by měl být individuálně přizpůsobený, aby bylo dosaženo cílů v hubnutí bez ohrožení zdraví.

Přestože to zní jednoduše, dosažení kalorického deficitu může být velkou výzvou. Nejprve musíte zjistit, kolik kalorií denně potřebujete, aby vaše tělo fungovalo správně. Poté pečlivě sledujte, kolik kalorií skutečně konzumujete, a zajistěte, že váš příjem je nižší než výdej. To zahrnuje i zaměření pozornosti na kvalitní potraviny, aby organismus dostal všechny potřebné živiny, i když máte kalorický deficit.

 

Proč je kalorický deficit důležitý pro hubnutí?

Kalorický deficit je klíčovým faktorem v procesu hubnutí, a to z jednoduchého důvodu – funguje jako hnací motor vaší transformace. Tento princip spočívá v jednoduchém matematickém vzorci: abyste ztratili váhu, musíte spálit více kalorií, než kolik jich přijmete stravou a pitím. Kalorický deficit v podstatě způsobuje energetický nedostatek, což následně vede k využívání tukových zásob jako zdroje energie.

Vytváření kalorického deficitu je způsobem, jak donutit tělo k efektivnímu spalování tuků, což vede k postupnému snižování tělesné hmotnosti. Je to jako otevírání skrytého trezoru, kde je uložen váš cíl na váze. Ale pozor, nepřeklápějte váhu na druhou stranu tím, že budete drasticky omezovat jídlo nebo se vyčerpávat přehnaným cvičením. Klíčem je udržení zdravého a vyváženého přístupu ke stravování a fyzické aktivitě, aby vaše tělo mělo stále přístup k potřebným živinám.

protahovani

Takže pokud se ptáte, proč je kalorický deficit tak důležitý pro hubnutí, odpověď je prostá: Je to způsob, jakým tělo motivujete ke spalování tuků a dosažení vašich cílů ve snížení tělesné hmotnosti.

 

Jak správně dosáhnout kalorického deficitu

Pro dosažení kalorického deficitu a úspěšné a zdravé hubnutí je klíčové soustředit se nejen na kvantitu kalorií, ale také na kvalitu potravy. Spíše než na pouhé omezení množství jídla se zaměřte na to, co konzumujete, abyste získali všechny potřebné živiny pro udržení zdravého těla. Následující tipy vám mohou pomoci dosáhnout kalorického deficitu bez ohrožení vašeho zdraví:

 1. Rovnováha makronutrientů: Nejprve se zaměřte na správnou rovnováhu mezi bílkovinami, sacharidy a tuky ve své stravě. Bílkoviny jsou klíčové pro svalovou hmotu a nasycení, zatímco sacharidy a tuky dodávají energii. Vyvarujte se extrémům a vybírejte zdravé varianty těchto živin.

 

 1. Vyvážené porce: Učte se rozpoznávat správnou velikost porcí. Mnohdy konzumujeme více kalorií, než si uvědomujeme, kvůli příliš velkým porcím.

 strava

 1. Stravování podle potravinové pyramidy: Pokud tápete v tom, jak by mělo vypadat složení vašeho talíře, můžete si přečíst náš článek o potravinové pyramidě. Ten nabízí užitečný přehled, který zdůrazňuje, že základem by mělo být ovoce, zelenina, celozrnné produkty a bílkoviny. Tuky a sladkosti by na druhou stranu měly být konzumovány s mírou.

 

 1. Monitorujte si kalorický příjem: Používejte aplikace nebo deník na sledování kalorií. To vám pomůže lépe rozumět tomu, kolik kalorií skutečně konzumujete. Zároveň si pohlídáte, že zůstanete ve svém plánovaném kalorickém deficitu.

 

 1. Zvolte kvalitní potraviny: Vyhněte se prázdným kaloriím, které pocházejí z potravin s vysokým obsahem rafinovaných cukrů a nasycených tuků. Namísto toho zahrňte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Příprava a konzumace jídel doma vám umožní kontrolovat ingredience a velikost porcí – a tím i příjem kalorií. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří si vařili večeři doma 6–7× týdně, zkonzumovali v průměru o 137 kalorií denně méně než lidé, kteří si doma vařili večeři 0–1× týdně. [1] 

 

 1. Cvičení: Kromě stravování je i fyzická aktivita důležitým prvkem dosahování kalorického deficitu. Pravidelným cvičením zvýšíte svůj energetický výdej a podpoříte svalovou hmotu, což může pomoci udržet váhu v dlouhodobém horizontu.

 jizda-kolo

Základní myšlenkou je, že dosažení deficitu kalorií by nemělo být o hladovění nebo extrémních dietách, ale o vytvoření udržitelných stravovacích a životních návyků, které budete moci dodržovat i po dosažení svých cílů v hubnutí. Je to dlouhodobý proces, který by měl být založen na zdravých a vyvážených principech.

 

Případné nevýhody a rizika spojená s kalorickým deficitem

Kalorický deficit je účinným nástrojem pro hubnutí, ale současně nese určitá rizika a nevýhody. Jednou z těchto nevýhod může být ztráta svalové hmoty. Když tělo zjistí, že mu chybí energie z potravy, může začít spalovat nejen tuky, ale také svaly. To mívá za následek oslabení a pokles svalové hmoty, což je nepříjemné, zejména pokud se snažíte udržet si silné a zdravé tělo.

Dlouhodobý kalorický deficit může také ovlivnit hormonální rovnováhu v těle. Často dochází k poklesu hladiny hormonů, které regulují chuť k jídlu, což může vést k nekontrolovanému přejídání a potížím s udržením deficitu. Kromě toho se může váš metabolismus zpomalit. To znamená, že budete spalovat méně kalorií v klidovém stavu, což komplikuje udržení kalorického deficitu.

unava

Dalším potenciálním problémem spojeným s kalorickým deficitem je úbytek energie. Pokud nepřijmete dostatek kalorií, může to vést k pocitu únavy a nedostatku energie. To mívá negativní vliv na denní výkonnost a kvalitu života, což je důležité zvážit při snižování kalorií.

Nutriční nedostatky jsou také riziko. Při snižování kalorického příjmu můžete mít nedostatek důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. Nedostatek těchto látek může vést k různým zdravotním problémům a komplikacím.

 

multivitamin-wid-maly acerola

 

V neposlední řadě bychom neměli podceňovat i psychické stavy spojené s udržováním kalorického deficitu. Konstantní tlak na kontrolu stravy a tělesné hmotnosti může vyvolávat stres a úzkost, což může mít negativní dopad na psychické zdraví. 

TIP: Pro zlepšení psychické pohody a nálady vám může pomoci pár tipů, které jsme shrnuli v článku „13 tipů, jak si zlepšit náladu a zahnat stres“.

Je důležité si uvědomit, že dosahování kalorického deficitu by mělo být provedeno s rozvahou a zvážením všech rizik a nevýhod. Je vhodné konzultovat tento proces s odborníkem na výživu nebo lékařem, aby bylo dosažení vašich cílů v hubnutí bezpečné a udržitelné.

 

Doporučení pro sledování kalorického deficitu 

Dosažení kalorického deficitu při snaze o hubnutí může být efektivním způsobem, jak dosáhnout cíle. Je však důležité tuto cestu podstoupit s rozumem a péčí o vlastní zdraví. Sledování deficitu kalorií je klíčové, ale zároveň je nutné brát v úvahu celkový pohled na výživu a životní styl. Zde přinášíme doporučení, která vám pomohou sledovat kalorický deficit, aniž byste ohrozili své zdraví.

 

 • Využití aplikací a nástrojů pro sledování kalorií: Dnes existuje mnoho užitečných aplikací a online nástrojů, které vám pomohou sledovat váš kalorický příjem a výdej. Aplikace jako MyFitnessPal, Kalorické tabulky, Lose It! nebo Cronometer umožňují snadné zadávání jídel a sledování nutričního obsahu. Tyto nástroje vám mohou poskytnout jasný přehled o tom, kolik kalorií denně konzumujete.

 

 • Naslouchání signálů vlastního těla: Je důležité naučit se naslouchat svému tělu. Sledujte pocit hladu a sytosti. Přejídání i nedostatek stravy jsou nepřátelé udržení kalorického deficitu. Pokud jste hladoví, můžete zvážit menší, vyvážené občerstvení.

 

 • Pravidelné lékařské prohlídky: Je doporučeno absolvovat pravidelné lékařské prohlídky a konzultace s lékařem nebo odborníkem na výživu, pokud plánujete dlouhodobě udržovat kalorický deficit. To vám umožní monitorovat své zdraví a zajistit, že vaše strava a cvičení nezpůsobují žádné negativní vedlejší účinky nebo nedostatek důležitých živin.

doktorka

 • Důkladné vzdělání o výživě: Základní znalost o výživě vám pomůže lépe rozumět potřebám vašeho těla a správně volit potraviny. Můžete se obrátit na odborníky na výživu, kteří vám mohou poskytnout personalizované rady a plán stravování.

 

 • Sledování pokroku: Kromě sledování kalorií je také užitečné sledovat svůj pokrok ve snižování tělesné hmotnosti a změnách v těle. Měření obvodu těla, vážení se nebo fotografování může poskytnout vizuální indikaci vašeho úspěchu.

mereni-pasu

 • Udržitelný přístup: Mějte na paměti, že udržení kalorického deficitu by mělo být dlouhodobě udržitelné. Extrémní diety nejsou trvale udržitelné a mohou vést k jojo efektu. Zvolte přístup, který můžete dodržovat i po dosažení svých cílů v hubnutí.

 

 • Psychická pohoda: Nezapomeňte na psychické zdraví. Hubnutí a udržování kalorického deficitu mohou být stresující. Pokuste se najít způsoby, jak se uvolnit a zvládnout stres. Může být užitečné také  vyhledat podporu od psychologa nebo terapeuta, pokud máte pocit, že vaše psychické zdraví trpí.

Dodržování kalorického deficitu je efektivní, ale je důležité to dělat zdravě a udržitelně. Nejlepší přístup je mít komplexní plán, který zahrnuje výživu, cvičení, sledování a podporu od odborníků na výživu a zdravotníky.

 behani

Závěrem nám nezbývá než konstatovat, že kalorický deficit je mnohem více než jen číslo na váze – je to cesta k pozitivním změnám ve vašem životě. Překonání vlastních limitů, naučení se naslouchat svému tělu a dosažení lepšího zdraví jsou jen některé z výhod, které tento koncept nabízí. Tak neváhejte, pusťte se do toho a začněte psát svůj příběh o úspěchu s kalorickým deficitem. Vaše cíle jsou dosažitelné, a my věříme, že jste na to připraveni.


Zdroje

[1] Kevin D. Hall, Steven B. Heymsfield, Joseph W. Kemnitz, Samuel Klein, Dale A. Schoeller, and John R. Speakman , Energy balance and its components: implications for body weight regulation, Am J Clin Nutr. 2012 Apr; 95(4): 989–994.   doi: 10.3945/ajcn.112.036350, PMCID: PMC3302369PMID: 22434603

[2] Wolfson JA, Bleich SN. Is cooking at home associated with better diet quality or weight-loss intention? Public Health Nutr. 2015 Jun;18(8):1397-406. doi: 10.1017/S1368980014001943. Epub 2014 Nov 17. PMID: 25399031; PMCID: PMC8728746.

 
Poraďte se se svým lékařem, než začnete se suplementací výživových doplňků. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze ke vzdělávacím účelům a nejsou náhradou lékařské diagnózy. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Michaela Gottwaldová, digitální markeťačka a ilustrátorka
Od útlého věku se věnuje aktivně sportu –⁠ od tance se dostala až ke hraní volejbalu za lokální ženský tým. Velkou část svého volného času tráví v přírodě, sportem, cestováním a starostí o zdravý životní styl. V rámci práce využívá svou hlavní přednost, kterou je kreativita, a to jak v oblasti ilustrátorství, tak v marketingu.